Азбука сигналів водія – спілкування на дорозі.


Азбука сигналів, яка використовується водіями перебуваючи за кермом автомобіля, для передачі інформації іншим учасникам транспортного руху – тема нашого обговорення. Особливо, якщо необхідно попередити про небезпеку на дорозі або подати попереджувальний знак про несправність автомобіля.

Азбука сигналів автомобіліста або передача інформації іншим учасникам руху

З цією метою і була придумана спеціальна азбука сигналів, яка незліченна кількість раз допомагала автомобілістам в найскладніших ситуаціях.
Опису азбуки автомобілістів немає ні в ПДР, ні в підручниках з водіння. Її не проходять в автошколах. Зате не перший десяток років неформальними сигналами користуються і “чайники”, і водії досвідченіші, і тим більше “далекобійники”. Неписаний етикет автолюбителів запобіг вже не одну велику автокатастрофу. Взагалі-то неформальне спілкування автомобілістів принесли на наші дороги саме “далекобійники” -професіонали. Мова траси склалась в Західній Європі, з’являлось все більш умовних сигналів. Так поступово і сформувалась міжнародна мова – азбука сигналів водіїв, та поступово перейшла до нас.

Деякі сигнали у нас не так поширені, як за кордоном. Приміром, там “далекобійники” не забудуть кинути сірники або запальничку під колеса ну дуже повільного водія, який стримуює весь потік, – мовляв, піддай вогнику. Часто в Західній Європі водії показують долонею вниз, мовляв, не поспішай, пригальмуй.
Зазвичай умовні сигнали подають за допомогою фар, аварійної сигналізації, “поворотников”, а іноді для більшої переконливості підкріплюють жестикуляцією або гудком клаксона. Мабуть, кожного досвідченого водія колись на дорозі виручала світлова азбука сигналів автомобіліста.
Якщо ви новачок, то можете і не розшифрувати умовні сигнали, що подаються з проїжджаючих повз транспортних засобів. Тому пропонуємо вам своєрідний тлумачний словник сигнальної азбуки, який допоможе правильно прочитати знак водія і відреагувати адекватно.


азбука сигналів

Азбука сигналів водія з використанням фар

Фари, як виявилося, несуть на собі не тільки пряму функцію освітлювати дорогу в темний час доби, це один з основних засобів спілкування автомобілістів:
Зустрічний автомобіль два рази «підморгнув» дальнім світлом – це означає, що на дорозі вас чекає неприємність чи небезпека. Найчастіше так сигналізують про події ДТП або про близьке розташування поста дорожньої міліції. Не забудьте подякувати водія і один раз «моргнути» йому у відповідь аварійними лампами.
Автомобіль, що рухається за вами, включив дальнє світло фар – водій поспішає і просить поступитися йому місце на дорозі. У країнах Європи автомобілісти використовують з цією метою лівий поворотник.
Якщо зустрічний автомобіль перемикає дальнє світло фар на ближній, він попереджає про те, що ви сліпите його фарами. У такому випадку буде правильним перемкнути фари на ближнє світло.

Поворотники, аварійна сигналізація, жести руками

Поворотники також активно використовують в сигнальній азбуці, найбільш часто їх застосовують у «спілкуванні» водії вантажних автомобілів:
Попереду вантажівки безперервно працюючий лівий поворотник означає, що обганяти його не слід, перед ним небезпеку.
Якщо водій включив правий поворотник, то можна сміливо йти на обгін.
Аварійні лампи використовуються водіями для висловлення подяки за надану можливість здійснити певний маневр.

Руками теж можна подавати попереджувальні сигнали, причому найбільш доречні вони при спілкуванні з пішоходами або під час вимушеного простою в пробках:
Якщо в сусідньому автомобілі нещільно закриті двері або в дверному отворі застряг якийсь предмет, слід зробити направляючий жест рукою.
Грюкнувши долонею по повітрю, ви попередите водія, що у нього відкритий багажник.
Не дивуйтеся, якщо водій сусіднього авто покаже вам рукою на узбіччя, – ймовірно, він зауважив несправність у вашому авто і попереджає про це.
Якщо ви збираєтеся пропустити пішоходів, просто махніть їм у вікно рукою.
Звукові сигнали використовувати на дорозі можна тільки в крайніх випадках, для запобігання аварійної ситуації на дорозі, коли складно привернути увагу жестами рук або світлом фар.

Азбука сигналів водія прищеплює взаємоввічливість і підвищує на дорогах безпеку

Вивчайте сигнальну азбуку, яка допоможе вам знайти взаєморозуміння на дорозі з іншими учасниками руху і уникнути небезпеки.

За словами психологів, за допомогою невербальних засобів спілкування людина отримує 65 відсотків інформації. Цим активно користуються в багатьох професіях. Наприклад, у деяких турфірмах вивчають правила жестикуляції, щоб розташувати до себе клієнта. А у розвідників вироблена своя система умовних знаків. Не дивно, що є вона і у автомобілістів!

До речі – одна з англійських компаній розробила вельми незвичайну новинку, яка полегшує життя водіям. Маленький дисплей кріпиться на заднє скло автомобіля.  Автомобілісту досить натиснути одну кнопку на пульті дистанційного керування, щоб подякувати або вибачитися. На екрані з’явиться смайлик або невелике текстове послання. Приміром, “Спасибі”.

Сам, коли їду в машині в щільному потоці, завжди дякую пропустивших мене водіїв “аварійкою”.