Аквапланування – як його уникнути?

Чим загрожує аквапланування і як його уникнути? Основні причини ефекту

Аквапланування – це процес, при якому в дощову погоду між колесами автомобіля і дорожнім полотном утворюється водяний прошарок. В наслідок чого, шини втрачають зчіпні властивості, що призводить до значного погіршення керованості автомобілем. Які чинники провокують виникнення подібного ефекту? Як запобігти аварійним ситуаціям і забезпечити безпечну їзду в негоду? Про це ви дізнаєтесь, прочитавши статтю рубрики Поради водію.

аквапланування
Аквапланування -основні причини

Мокра дорога, омита дощем, завжди таїть в собі певну небезпеку для водія. Тому в таких умовах слід керувати машиною максимально обережно, намагаючись об’їжджати глибокі калюжі.

  • Ефект аквапланування виникає в тому випадку, якщо при їзді під дощем ви перевищуєте швидкість і різко маневруєте.
  • Втрата контакту з дорогою часто відбувається з вини непродуманого малюнка протектора. При покупці шин обов’язково звертайте увагу на особливості їх конструкції.
  • Протекторний візерунок, позбавлений ефективних водовідвідних каналів, погано усуває воду з під колеса та втрачається контакт.
  • Аквапланування неминуче, якщо дороги покриті товстою водяною плівкою. Велику роль в цьому можуть зіграти не тільки рясні опади, а й проблемний стан дорожньої поверхні.Всі ці фактори часом доповнюють один одного і є взаємозалежними. Наприклад, наявність калюж на трасі не завжди говорить про те, що автомобіль обов’язково втратить контакт з дорогою. Щоб це сталося, досить обрати темпераментний стиль водіння і покришки з неправильним або стертим малюнком протектора. Доведено, що при швидкості 100 км / год навіть 1 мм водяного прошарку здатен викликати ефект аквапланування. Тому будьте уважні: намагайтеся об’єктивно оцінювати ситуацію на мокрій дорозі і своєчасно зменшувати швидкість руху.

Аквапланування, у чому небезпека такого ефекту?

Транспортний засіб, яке стикається з ефектом аквапланування, стає неконтрольованим. Покришки перестають реагувати на рульові команди. Якщо на слизькій трасі колеса частково схильні до нестабільного зчеплення, то при акваплануванні повністю зникає взаємодія шин з дорогою. Вода, проникаючи в поглиблення протектора, відштовхує гуму від дорожнього полотна. В результаті водієві доведеться мати справу з абсолютно некерованою машиною. Протектор, невстигає вчасно відводити воду з контактної зони, збільшує гальмівний шлях автомобіля і негативно позначається на стійкості коліс.

Як знизити ризик появи аквапланування?

  • В першу чергу вам потрібні якісні шини з грамотним малюнком протектора. Сьогодні виробники всіляко вдосконалюють будову автогуми, впроваджуючи технології, що перешкоджають акваплануванню. Добре відштовхують воду покришки, яки забезпечені глибокими водовідвідними канавками.
  • Експерти рекомендують направлений малюнок протектора, який часто називають дощовим. Ламелі, розташовані у вигляді «ялинки», сприяють тому, що вода швидко залишає робочу поверхню шини і йде на всі боки. Ефективно долає водяний шар протектор, оснащений поздовжніми канавками.

Пам’ятайте, що гума повинна оперативно витісняти воду – тільки так можна зберегти надійні зчіпні характеристики коліс в несприятливих кліматичних умовах.

  • Спостерігайте за станом автопокришок. Протектор зі стертим малюнком – вірний крок назустріч до аквапланування. Це пов’язано з тим, що зношена гума має канавки недостатньої глибини, через що вода швидко накопичується в зоні контакту з дорогою. Тому радимо завчасно міняти старі покришки на нові.
  • Зберігайте пильність, здійснюючи поїздку в дощовий день. Не захоплюйтеся швидкісною їздою на мокрій дорозі, яка вкрита калюжами.
  • Особливо підступні при русі в дощ рівні і гладкі траси. Насолоджуючись якісним дорожнім покриттям і комфортною їздою, водій розганяється, забуваючи про можливі наслідки.

аквапланування

Аквапланування все-таки виникло, що робити?

Ефект аквапланування, можна побороти декількома способами.

По-перше, не поспішайте різко повертати кермо і колеса. Інакше машину швидше занесе, і ви повністю втратите контроль над керуванням.

По-друге, не покладайтеся на гальмівну систему автомобіля. Слід повільно скидати оберти двигуна – так колеса поступово відновлять зчеплення з дорогою.

В інших випадках, щоб врятувати машину від аквапланування, рекомендується збільшити швидкість. Наприклад, даний метод можна застосовувати для автотранспорту з переднім приводом, який приймає перший «удар». Трохи прискоритися, чим ви не дозволите акваплануванню повністю поглинути ваш автомобіль.

Автопокришки, яки стійкі до ефекту аквапланування, це корисне придбання для сучасного автомобіліста.