Закон про тонування: ГОСТ 5727-88 Україна.


Тонування автомобілів: ГОСТ 5727-88 Україна, Закон про тонування

Закон України «Про дорожній рух» + роз’яснення норм тонування Основні нормативні документи, які регулюють дорожній рух – це Закон України «Про дорожній рух» та ПДР України.

У правилах дорожнього руху України у пункті 31 «Технічний стан транспортних засобів та їх обладнання», у підпункті 31.4. сказано:«Забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і невідповідності таким вимогам:

31.4.7 … в) встановлено на скло додаткові предмети або нанесено покриття, які обмежують оглядовість з місця водія, і погіршують його прозорість.Примітка. На верхній частині вітрового скла автомобілів і автобусів можуть бути прикріплені прозорі кольорові плівки. Дозволяється застосовувати тоновані стекла (крім дзеркальних), світлопропускання яких відповідає вимогам ГОСТ 5727-88. Дозволяється застосовувати занавіски на бокових вікнах автобусів;».

Таким чином, саме ГОСТ 5727-88 регулює ступінь затемнення скла автомобіля (cм. Рис. 1). Які ж вимоги пред’являє цей ГОСТ? Згідно з пунктом 2.2.4 цього ГОСТу: «світлопропускання скла, що забезпечують видимість для водія, має бути не менше:

75% – для вітрових стекол *;

70% – для скла, що не є вітровими, що входять у нормативне поле огляду П (рис 2)., Визначальне передню оглядовість **.

Світлопропускання інших невітрових стекол не нормується. Скло зі світлопропусканням менше 70% додатково маркуються знаком V. Вітрові скла, пофарбовані в масі і тоновані, не повинні спотворювати правильне сприйняття білого, жовтого, червоного, зеленого та блакитного кольорів ».
* – Вітрові скла – це скла, застосовувані для скління переднього прорізу транспортних засобів (ГОСТ 5727-88, додаток 2);
** – Передня оглядовість це оглядовість через переднє і бокові вікна кабіни, обмежена полем зору водія, рівним 180 ° в горизонтальній площині, при спрямуванні лінії погляду з місця водія паралельно середній поздовжній площині АТС (ГОСТ 5727-88, додаток 2).

Малюнок 1. Тонування автомобілів: правила і норми

Малюнок 2. Розташування нормативних зон А і В переднього вікна і нормативного поля огляду П
1 – межа прозорої частини лівого бокового вікна; 2 – ліва бічна стійка переднього вікна; 3 – контур очищення переднього вікна; 4 – кордон нормативної зони А; 5 – кордон нормативної зони В; 6 – межа прозорої частини переднього вікна; 7 – права бічна стійка переднього вікна; 8 – межа прозорої частини правого бокового вікна; 9 – сліди від площин, що є межами нормативного поля огляду П.

При недотриманні вимог експлуатації автомобіля, в тому числі і вимог світлопропускання скла, встановлених по ГОСТ 5727-88, водій повинен нести відповідальність.

Відповідно до КпАП України, частиною 1 статті 121:

«Керування водіями транспортними засобами, що мають несправності гальмової системи, рульового управління, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація їх забороняється, або переобладнаними з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, або такими, що своєчасно не пройшли державного технічного огляду, – тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»

Таким чином, штраф за невідповідну тонування автомобіля – це єдине правомірне покарання, а тому ні затримати автомобіль-порушник, ні зняти номерні знаки інспектор ДАІ права не має.

Як інспектор ДАІ перевірять відповідність тонування авто вимогам ГОСТу? “Просто так” зупинити авто і перевірити ступінь його тонування співробітник ДАІ не має права. Перевіряти ступінь світлопропускання стекол автомобіля можна тільки при постановці автомобіля на облік, при проходженні техогляду, а також на стаціонарному посту ДАІ співробітником технагляду. Співробітник ДАІ також має право вимагати від водія проїхати до найближчого стаціонарного посту ДАІ, оснащеному мобільною лабораторією, або ж до спеціального пункту інструментального контролю для виміру ступеня світлопропускання стекол автомобіля.

Для перевірки ступеня пропускання видимого світла (світлопропускання) використовуються спеціальні вимірювальні прилади. Ступінь світлопропускання скла визначається відповідно до ГОСТ 27902-88 при наступних умовах:
температура повітря – 20 ± 5 ° С;
тиск – 80-106 кПа;
відносна вологість повітря – 60 ± 20%.

Портативний прилад «Блiк» є на сьогоднішній день найпоширенішим серед інспекторів Державтоінспекції тауметром (приладом для перевірки світлопропускної здатності скла). «Блiк» підключається до електричного прикурювача й, відповідно до інструкції, дає точні свідчення при напрузі в 12 ± 6В. Прилад «Блiк» показує яку кількість світлового потоку скло пропустило, а не навпаки. Умови експлуатації забороняють використовувати «Блiк» у дощову або морозну погоду, але час доби на роботу приладу не впливає.

Водій має право вимагати в інспектора ДАІ всі необхідні супровідні документи на вимірювальний прилад. Згідно ст. 9 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», засоби вимірювальної техніки можуть використовуватися, якщо вони відповідають вимогам по точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Далі в цій же статті зазначено, що засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний контроль дозволяється застосовувати, випускати з виробництва та ремонту тощо тільки за умови, що вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

«Блiк» сертифікований Науково-технічною комісією з метрології та вимірювальної техніки. Кожен прилад повинен раз на рік проходити державну перевірку в місцевому органі сертифікації. Після перевірки на вимірювач видається свідоцтво, а сам прилад опечатується особистою пломбою перевіряючого. Крім того, її відбиток ставиться і на свідоцтво про перевірку. При несенні служби інспектор ДПС не зобов’язаний мати при собі свідоцтво про держперевірки. Воно, як правило, зберігається у відділенні. Але в цьому випадку метрологічна служба ДАІ зобов’язана забезпечити прилад спеціальної етикеткою, в якій вказується строк наступної перевірки. У відділі ДАІ повинен бути паспорт приладу з відмітками про проходження перевірок. Якщо пломб немає, вони пошкоджені або прострочена дата чергової перевірки – водій може сміливо опротестовувати результати вимірювань.

Якщо водій сумнівається в об’єктивності вимірів, він має право в 10-денний термін написати заяву (скаргу) у відповідне відділення ДАІ. Начальник цього відділення зобов’язаний призначити повторне вимірювання іншим приладом, попередньо погодивши з водієм час і місце перевірки.

При підготовці статті були використані наступні матеріали:
* Закон України «Про дорожній рух”
* Правила дорожнього руху України
* Кодекс України про адміністративні правопорушення
* ГОСТ 27902-88
* ГОСТ 5727-88

*Закон Украины «О метрологии и метрологической деятельности»