Номерні знаки в Україні, кодифікація регіонів


Державні номерні знаки в Україні

Автомобільні номера можуть розповісти та в разі потреби надати важливу інформацію не тільки працівникам поліції а й рядовому автомобілісту. Номерні знаки в України стали восьмизначними (4 букви та 4 цифри), а крім національної символіки – жовто-блакитного прапора, стали застосовувати ще й буквене позначення нашої країни – UA (Ukraine).Транзитні номера мають тепер тільки червоний фон і чорні символи, міліцейські – синій, а військові – чорний фон та білі символи. Крім того, з’явилися номери для маршрутних транспортних засобів – жовтий фон і чорні символи, а номери для мотоциклів і мопедів – квадратної форми. Спробуємо більш детально розповісти про найпоширеніші українські номерні знаки. Спочатку варто було б згадати появу номерних знаків на автомобілі.

Історія номерів для автомобіля

Історія реєстрації транспортних засобів починається раніше, ніж, власне, був винайдений автомобіль. Що не дивно, знаючи, що транспортні засоби – це ще і вози, а з середини 19 століття в містах почали нумерувати візників, а ще трохи пізніше і велосипедистів. Уже в кінці 19 століття перший автомобільний номер з’явився в Європі, але тут дані трохи відрізняються. Перший автомобільний номер з’явився 25 квітня, але за одними даними в 1893 рік у Франції, а за іншими – в Німеччині в 1899 році. У Росії ж перший реєстраційний знак для машини побачив світло в 1904 році, що трапилося не надто пізніше, ніж в Європі. Сталося це в місті Рига.

Варто додати, що машин в ті часи можна було по пальцях перерахувати. Їздили вони лише у великих містах, а отримували номери в місцевий жандармерії. Тоді ще не було якоїсь єдиної всеросійської системи обліку машин, оскільки подібними питаннями займалися місцеві представники правопорядку, які не вели облік між своїми іногородніми колегами. Ще одним важливим відмітним моментів було те, що після кожного технічного огляду (так, він був уже тоді) номер автомобіля змінювався. На додаток варто ще згадати, що в кожному місті були свої правила щодо типу номерів, їх форми, шрифту і кольору, а також кількості цифр і букв.

Автомобільні номера європейського зразка

номерні знаки в україніНові номера на зразок до європейських були модифіковані: на них з’явилася синя смуга, як на більшості номерних знаках країн Європи. Суттєва перевага такої модифікації у значному збільшенні числових комбінацій, вони стали 8-значні з застосуванням літерного позначення. У лівій частині номера є область, яка символізує прапор Україи та код країни – UA, позначена блакитною зоною. Дві букви номера зліва позначають код регіону України, а 2 букви праворуч серію номера, де по середені знаходиться 4-значний цифровий код. Формат типового автомобільного номера має такий вид АА 0000 BB.
Номерні знаки в Україні
Розмір номерного знака становить 520 × 112 мм. Видача серій для власників автомобільного транспорта йде з початку алфавіту. Так на приклад буде відбуватися видача починаючи з (АА, АВ, АС …). Видача серій для причепів відбувається з кінця алфавіту (ХХ, ХТ, ХР …). При зміні регіону проживання необхідно буде змінити знак.

При втрати чи пошкодженні автомобільного номера, ви можете замовити виготовлення дубліката в спеціальних установах які пропонують такі послуги. Дублікат держ номера виготовляють швидко і якісно, дотримуючись певних вимог до системи захисту: голограми, штамп заводу-виготовлювача, світловідбивна плівка.

Номерні знаки в Україні за індивідуальним замовленням

Такі знаки виготовляються за індивідуальним замовленням, з січня 2007 року а індивідуальний номер «американського» стандарту – з листопада 2007 року. Дозволяється власнику замовляти на номерах імена або скорочення, а також інші слова, нанесення картинки або логотипу. Індивідуальні номерні знаки в Україні є «підмінними» та для виїзду за межі України не використовуються. Замовляються за додаткову плату, яка залежить від кількості символів і наявності чи відсутності логотипу. В разі продажу автомобіля вони здаються в МРЕВ на зберігання строком до 5 років і повертаються власнику назад при реєстрації придбанного автомобіля.

Номерні знаки в Україні
Номерні знаки мотоциклів, власники так само можуть замовляти індивідуальне оформлення. Правила використання ті ж, що у індивідуальних автомобільних номерів.

Номерні знаки в Україні

Автомобільні номера з нестандартним місцем кріплення

Автомобілі американського і японського виробництв мають нестандартні місця для кріплення номера. Для таких автомобілів використовують квадратні номери – “американській розмір” 300 * 150. Такий автономер офіційно дозволений з 2006р.,але рамку доведеться робити на замовлення.

Номерні знаки в Україні

Для автобусів, мікроавтобусів і таксі

Міністерством інфраструктури України передбачено встановлення спеціальних номерних знаків на транспорт перевізників який відповідає всім стандартам якості і безпеки та має відповідну ліцензію. Органом ліцензування в даному випадку є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека). Такий транспорт – автобуси, таксі, маршрутки на пасажирські перевезення використовує спеціальні знаки жовтого кольору. Розмір становить 520 × 112 мм.

Номерні знаки в Україні

Транзитні автомобільні номера України

Транзитні номера видаються для разових поїздок після зняття авто з обліку в органах МРЕО. З 2007 року встановлен формат червоного кольору для транзиту на автомобілях, причепах до них і автобусах. Перші дві цифри (02) позначають регіон реєстрації, АA – серію, 4215 – порядковий номер. Термін дії таких номерів – 2 місяці. Їзда без транзитних номерів, чі з простроченими номерами – прирівнюється до водіння машини без номерів та карається відповідними службами. Розмір знака становить 520 × 112 мм.

Номерні знаки в Україні

Транзитні автономери для всіх типів автомобілів, автомобільних причепів, автобусів торгових організацій з січня 2007 р. встановленні такого формату –  де Т1 ( діапазон Т0-Т9) – позначення, що свідчить про те, що знак видан торгової організації, яка займається реалізацією транспортних засобів. Термін дії – 10 днів.

Номерні знаки в Україні

У 1931 році в СРСР з’явилися стандартизовані автомобільні номери єдиного зразка. Форматом номера того часу були чорні буква і дві пари цифр на білому тлі. Вже в 1934 році буква була замінена цифрою, а сам номер став відображати територіальну приналежність авто, а під цифрами буквами писали назву одного з 45 (регіонів), на які був поділений Радянський Союз.Номерні знаки в Україні для мопедів, мотоциклів, мотоколясок і моторолерів

Номерні знаки в Україні

Об’єм двигуна до 50 куб.см

Законодавством України був введений ряд нововведень для власників двоколісних транспортних засобів, з об’ємом двигуна до 50 куб.см.
Для законного пересування власникам зазначених транспортних засобів необхідно:

  • Зареєструвати мопед (скутер) в (МРЕВ), отримати реєстраційні документи (техпаспорт) і номерний знак.
  • Отримати водійські права (посвідчення) на керування скутером (мопедом) категорії А1.

Знаки видаються в обов’язковому порядку з 2010 року, до цього періоду кожна область або мала свій стандарт для мопедної техніки, або таку техніку зовсім не потрібно було реєструвати. Мають розмір 114х140 мм. Розшифровка знака така ж сама як для автотранспорту, де СН – адміністративно-територіальна належність, АА – серія, 0001 – порядковий номер.

Номерні знаки в Україні

Номери для мотоциклів, мотоколясок і моторолерів

Верхній ряд літер позначає код регіону, так як і на автомобільних номерах та встановлює розмір 220х174 мм. З січня 2007 року встановленні зразки номерів для транзиту номери мотоциклів, мотоколясок і моторолерів. З листопада 2007 року всановленні транзитні номери для мотоколясок і моторолерів та мотоциклів, підприємствами-виробниками або дилерами.

Номерні знаки в Україні

Дипломатичні автомобільні номери

Номерні знаки в УкраїніСтаном на серпень 2012 року Україна має 132 закордонних представництва, 21 генеральне консульство, 76 почесних консульств. З липня 2013 року встановленні зразки знаків для автотранспорту співробітників дипломатичних представництв, консульств, представництв міжнародних організацій, що володіють дипломатичним статусом. Номери білого кольору з літерою D, яка розміщена зліва. Цифри після літери позначають код країни дипломатичного представництва від 001 до 199, від 200 до 299 – код будь-якої міжнародної організації, а цифри від 300 до 399 – код країни консульського представництва. Наступні три цифри знаки просто вказують порядковий номер дипавтомобіля.

Номерні знаки в Україні

Позначка літерою S – інформує що автомобіль без дипломатичного статуса та належить техперсоналу закордонного представництва.

Номерні знаки в Україні

Керівники консульств, дипломатичних представництв, консульств, міжнародних організацій позначають свої автівки таким номером.

Номерні знаки в Україні

Номерні знаки для тракторів і самохідних машин

Номерні знаки в УкраїніЗовнішній вигляд номерів від зразка 1995 року не змінився, тільки розширена сфера застосування, і кодифікація приведена у відповідність до автомобільної.

Номерні знаки в Україні

З липня 2013 року використовують транзитні знаки для тракторів, їх причепів і самохідних машин, знятих з обліку. До речі в якості транзитних номерів до 2013 року використовувалися паперові знаки зразка 1995-2000 рр.

Номерні знаки в Україні

Номерні знаки в Україні для ЗСУ, Прикордонної Служби, МНС

Номерні знаки в УкраїніСилові структури України, а саме військові формування, та підпорядковані їм формування використовують номерні знаки в Україні з чорним фоном і особливими позначками. Зовнішній вигляд знака залишився не змінним з зразка 1995 р., тільки розширена сфера застосування.
Номерні знаки в Україні
Крім цьго окремо застосовуються тактични знаки які нанесенні практично на всю моторизовану техніку. Так 25 окрема аеромобільна бригада ВСУ має свій тактичний знак – крапка в середині секторного кільця з 4 елементів.

Номерні знаки в Україні

Номерні знаки для добровольчих батальйонів і волонтерських організацій

Номерні знаки в Україні

В Україні існує чотири види батальйонів військових частин, які зформованні з добровольців: територіальної оборони, спеціального призначення МВС, резерв Нацгвардії, добровольчий корпус “Правий сектор”.

Номерні знаки в Україні

Номера Національної гвардії України

НГУ – військове формування c правоохоронними функціями. Призначення – виконання захисту і охорони життя, свобод і законних інтересів громадян України.

Номерні знаки в Україні

Державна прикордонна служба України

Номерні знаки в Україні

Номерні знаки в УкраїніДержавна служба України з надзвичайних ситуацій

Номерні знаки в Україні

Номерні знаки в Україні органів і підрозділів МВС 

Номерні знаки в УкраїніНомерні знаки в Україні автомобільного транспорту органів і підрозділів МВСУ затвердженні з серпня 2005р. Кодифікація регіону на таких номерах відповідає номерам періоду 1995-2004рр.

Номерні знаки в Україні

Номер вищого керівництва МВС України.

Номерні знаки в Україні

Служба безпеки України

Номерні знаки в Україні

Кодифікація регіонів і областей України

Всі регіони країни кодуються по порядку відповідно до латинського алфавіта. Таким чином, сучасна кодифікація суттєво відрізняється від попередніх стандартів автономерів. На знаках дозволені 12 букв української кирилиці, що мають графічні аналоги в латинському алфавіті – А, В, Е, I, К, М, Н, О, Р, С, Т, Х.
В кінці 2013 року було прийнято про введення додаткових кодів регіонів, у зв’язку з використанням діючих комбінацій. У кодах регіонів перша буква А змінюється на К, В – на Н, С – на I. Старі коди також залишаються дійсними.

Номерні знаки в Україні

Нові коди КК і IН були зарезервовані, але їх видача ще не розпочата.

Зарезервовані номерні знаки в Україні

Після скасування в 2007 році особливих привилеїв для представників владних структур, деякі серії повністю або частково перейши в категорію зарезерву.

Номерні знаки в Україні

Читайте также

ParkMaster Plus BS 6251. Обговорення