Обман на АГС – що треба знати.


Обман на АГС, що треба робити аби Вас не ошукали.

Обман на АГС явище не нове, на будь заправної станції вас можуть спробувати обдурити. Якщо мова йде про заправку автомобіля газом, то тут існують свої нюанси.

обман на АГС
Обман на АГС і тарировка що таке  і як це працює:
Майже на всіх газових колонках стоїть механічний лічильник-витратомір, який вимірює кількість викачаного з ємності газу. А цифри на табло виводяться іншим лічильником – електронним. Між ними є зв’язок, але не прямий, він настроюється. Тобто, можна легко покрутити потрібні важелі і закачані в ваш балон 0,7 літра будуть показані як цілий літр. І на око цю різницю визначити практично неможливо, але є метод непрямої оцінки, який спрацьовує досить часто.


Обман на АГС можливо уникнути якщо робити так – приїжджати на заправку з абсолютно порожнім або близькими до такого стану балоном. Тоді можна хоча бути приблизно оцінити, наскільки сильно перенастроєний лічильник. Просимо залити до повного і дивимося на лічильник. У 43-літровий балон можна залити не більше 37 літрів, або близько 85%. Тарований лічильник може показати нам цифру 38 або 39 – це цілком нормально, точніше вкладається в рамки середньостатистичного злодійства. Тому на таке звертати уваги сенсу немає. А от якщо цифри наближаються до 41 і вище – треба бити тривогу. Адже вам в балон заллють ті ж 37 літрів, а платити змусять за 41 – воно вам треба?

Обман на АГС –  використання метану або газована.

Тиск в балоні залежить від щільності речовини в ньому, але не від його типу. Якщо в газі багато повітряних бульбашок – лічильник буде показувати повний балон, але енергетичний ефект від такої суміші виявиться куди нижче. Пропан-бутан, яким зазвичай заправляють авто, володіє рідкісними і великими бульбашками повітря. А якщо впорснути в нього метан, суміш стає схожою на газовану воду – в ній з’являється багато дрібних бульбашок. Зрозуміло, що в якості палива вона на порядок гірше, ніж чистий газ, і проїхати на такій суміші ви зможете приблизно на 30% менше.

У холодну пору року пропан-бутанова суміш стискається, через що тиск в ємності з газом трохи падає. Якщо ж воно стабільно тримається на рівні 11 атмосфер або вище цілий рік – це повинно вас насторожити. Такий ефект дає та сама «газована», але триває він недовго – годину-півтори, тому можна почекати і заправитися більш-менш нормальним газом. А якщо неподалік від газової колонки ви помітите балони з маркуванням «метан» – це точно повинно вас насторожити.

Обман на АГС та модифікований пароотделітель.

Досвідчені водії нерідко роблять так – просять заправити балон до повного, але при цьому не сидять в машині, а стоять поруч з колонкою і уважно дивляться на табло. На нормальній колонці газ закачується з рівномірною швидкістю, а коли обсяг заповнений – закачування припиняється автоматично. Але якщо вони бачать, що швидкість закачування починає сповільнюватися, а насос все не зупиняється – перехоплюють руку заправника і не дають йому вимкнути насос. І коли на табло підуть цифри 45-48, при тому, що балон розрахований всього на 43 літра – сміливо піднімають скандал, мотивуючи це тим, що колонка несправна.

Закачати в балон більше, ніж у нього поміщається, не можна – автоматика не дозволить. Але можна переставити пароотделитель після витратоміра. У підсумку виходить, що вважається прокачаний обсяг газо-парової суміші, а в балон до вас надходить безпосередньо сам газ, природно, в куди меншій кількості. І коли балон повністю заповнений, вся суміш через пароотделітель починає перекачуватися назад в колонку, але на табло це виглядає як закачування газу в ваш балон. Тобто небезпеки вибуху немає, а от можливість зловити шахрая на гарячому є – ця колонка незаконно модифікована.

Аргументи, які знадобляться вам у суперечці з заправниками.

У переважній більшості маніпуляції з газовою колонкою – справа рук заправників або тих, хто управляє даним об’єктом. Господарі газо-заправних станцій досить рідко йдуть на такий обман – у них інші методи заробітку. Тому власник цілком може стати на ваш бік і все скінчиться компромісом. Не соромтеся загрожувати і скандалити – часом без цього ніяк не обійтися. А також не забувайте використовувати описані в цей статті терміни – це справить необхідне враження.

Коли почнеться розмова з використанням розумних слів і термінів, сміливо пропускайте більшість інформації повз вуха. Для вас важливо тільки те, що газ займає певний обсяг, який ви і купуєте. А щоб та ж сама кількість газу стала займати менше місця, його треба стиснути, але тиск в колонці і клапанах для цього просто недостатньо. Тобто, якщо вам продали 5 літрів газу замість 6, це означає, що вас обдурили на цілий літр. І не важливо, скільки він важить – ви купуєте газ в літрах, а не в кілограмах.