Промити систему охолодження двигуна


Питання, чим промити систему охолодження двигуна, цікавить автовласників, які зіштовхнулися з проблемами частого перегріву двигуна. Існує як народні засоби очищення (лимонна кислота, молочна сироватка, “Кока-Кола” та інші), так і сучасні технологічні склади. В статті докладніше обговоримо народні засоби.

промити систему охолодження
Як часто робити промивання системи

Перед тим як ми перейдемо до безпосереднього опису засобів, нагадаємо наскільки важливо робити регулярну промивку системи охолодження автомобіля. Справа в тому, що в залежності від охолоджувальної рідини на стінках трубок, з яких складається радіатор, накопичується іржа, масляні відкладення, продукти розкладання антифризів, а також накип. Все це призводить до ускладнення циркуляції антифрізу і зменшення тепловіддачі. А це завжди погано позначається на характеристиках двигуна. Підвищує знос окремих деталей двигуна з ймовірним ризиком передчасного виходу з ладу.

Промивка системи може бути як внутрішня, так і зовнішня. Зовнішня очистка – промивка радіатора зовні від наявних на його поверхні частинок бруду, пилу, комах. Внутрішню промивку системи охолодження рекомендується робити не рідше одного разу на рік. Найкраще це робити навесні, коли вже немає морозів, а попереду чекає спекотне літо.

Ознаки необхідності промити систему охолодження

Також існує ряд ознак настання необхідності такого очищення:

 • Часті перегріви двигуна.
 • Проблеми в роботі помпи.
 • Знижена реакція на сигнали реостата (інерційність).
 • Показання датчика високої температури.
 • Проблеми в роботі “грубки”.
 • Вентилятор завжди працює на підвищених обертах.

Якщо мотор сильно гріється – то прийшов час підбирати засіб для того, щоб промити систему охолодження, і вибирати для цього час і можливості.

Народні засоби промивання охолоджуючої системи

Як ми зазначали, існують два типи засобів  – народні і спеціальні, які допоможуть водію промити систему охолодження. Почнемо огляд з народних, як більш дешевих і перевірених.

Лимонна кислота

промити систему охолодженняЗвичайна лимонна кислота, розведена у воді, здатна очистити трубки радіатора від іржі і бруду. Особливо вона ефективна в разі, якщо в якості охолоджуючої рідини використовується звичайна вода, оскільки кислотні склади ефективні проти іржі, а щелочні – проти накипу. Однак варто пам’ятати, що розчин лимонної кислоти не в змозі прибрати значні забруднення.

Склад розчину готується наступним чином – 20-40 грамів речовини розчинити в 1 літрі води, а якщо забруднення над то сильне, то кількість кислоти на один літр може бути збільшена до 80-100 грамів Ідеальним варіантом вважається, коли при додаванні кислоти в дистильовану воду рівень pH знаходиться в районі 3.

Сама процедура очищення проста. Необхідно злити всю стару рідину і залити новий розчин. Далі потрібно розігріти двигун до робочої температури і залишити її на кілька годин (а краще на ніч). Далі злити розчин з системи і подивитися на його стан. Якщо він дуже брудний, то процедуру потрібно повторити ще 1-2 рази до тих пір, поки рідина не буде достатньо чиста. Після цього потрібно обов’язково промити систему охолодження водою. Далі залити засіб, яким ви плануєте користуватися в якості охолоджуючої рідини.

Оцтова кислота

промити систему охолодженняРозчин оцтової кислоти відмінно підходить для промивання системи охолодження від іржі. Пропорції розчину наступні – півлітра оцту на відро води (10 літрів). Процедура очищення аналогічна – зливаємо стару рідину, заливаємо нову і прогріваємо машину до робочих температур. Далі потрібно залишити автомобіль із запущеним двигуном на 30-40 хвилин з тим, щоб в радіаторі відбулося хімічне очищення. Далі потрібно злити очищувальну рідину і подивитися на її стан. Повторювати процедуру до тих пір, поки рідина не стане чистою. Далі промити систему кип’яченої або дистильованої водою, після чого залити охолоджуючу рідину, яку ви плануєте використовувати на постійній основі.

Fanta

промити систему охолодженняТут існує важлива відмінність. Справа в тому, що на відміну від Coca-Cola, де застосовується ортофосфорна кислота, у “Фанта” використовується лимонна кислота, яка має менший очисний ефект. Тому деякі автовласники для очищення системи заливають її замість антифризу.

Що стосується часу, протягом якого потрібно так їздити, то все залежить від ступеня забрудненості системи. Зокрема, якщо вона не дуже забруднена, і чистка робиться більше для профілактики, то досить дати попрацювати двигуну протягом 30-40 хвилин на холостих обертах. Якщо ви хочете добре вимити бруд, то можна покататися так 1-2 дні, після чого залити в систему дистилят, покататися ще, злити його і подивитися на його стан. Якщо дистилят брудний – повторювати процедуру до тих пір, поки система не очиститься. В кінці не забудьте гарненько промити її водою і залити новий антифриз.

Дистилят – це кінцевий продукт дистиляції. А дистиляція полягає в випаровуванні будь-якої рідини і конденсуванні її парів. Таким чином рідина очищається від домішок. Так отримують чисту воду або спирт, наприклад.

Зверніть увагу, якщо в трубопроводі грубки є дрібні дірки або тріщини, але бруд їх з часом”затягнув”, то при промиванні ці проблемні зони можуть відкритися і утворитися течея. Тому після промивання зробіть ревізію трубопроводів системи.

Молочна кислота або сироватка

промити систему охолодженняВідмінний варіант щоб промити систему охолодження двигуна автомобіля – це молочна кислота. Однак проблема полягає в тому, що дістати молочну кислоту на сьогоднішній день непросто. Але якщо вам вдасться дістати цю речовину, то її можна заливати в радіатор в чистому вигляді і деякий час поїздити на ній (або дати машині постояти з запущеним двигуном).

Більш доступною альтернативою молочній кислоті є молочна сироватка. Вона має аналогічні властивості з очищення радіатора і інших елементів системи охолодження.

Алгоритм використання сироватки такий:

 • Заздалегідь приготувати близько 10 літрів сироватки (бажано домашньої, а не з магазину).
 • Процідити 2-3 рази через марлю з тим, щоб відфільтрувати великі шматки жиру.
 • Злити охолоджуючу рідину, влити сироватку.
 • Проїхати з нею кілометрів 50-60.
 • Зливати сироватку необхідно в гарячому стані, щоб бруд не встиг знову прилипнути до стінок трубок радіатора.
 • Дати двигуну охолонути.
 • Залити в радіатор заздалегідь прокип’ячену воду.
 • Запустити двигун, дати йому нагрітися (близько 15-20 хвилин).
 • Злити воду дати охолонути двигуну.
 • Залити антифриз, який плануєте використовувати на постійній основі.

Зверніть увагу, сироватка має свої властивості очищення протягом 1-2 годин. Тому згадані 50-60 км необхідно проїхати за цей час. Довше їздити не має сенсу, так як сироватка змішується з брудом, що знаходиться в системі.

Каустична сода

промити систему охолодженняЦя речовина в народі називають по-різному – гідроксид натрію, “їдкий луг”, “їдкий натр”, “каустик” і так далі. Речовину можна використовувати лише для очищення мідних радіаторів.
Відповідно до офіційної інструкцією заводу-виготовлювача мідних радіаторів діяти необхідно за наступним алгоритмом:

 • Зняти з автомобіля радіатор.
 • Промити його простою водою і продути стисненим повітрям (не перевищуючи тиск в 1 кгс / см2) до стану, коли з радіатора буде витікати чиста вода.
 • Приготувати близько 1 літра 10% -го розчину каустичної соди.
 • Нагріти розчин мінімум до + 90 ° С.
 • Заляти в радіатор приготований склад.
 • Дати йому настоятися протягом 30 хвилин.
 • Злити розчин.
 • На протязі 40 хвилин промивати радіатор гарячою водою і продувати гарячим повітрям по черзі (при цьому не перевищуючи тиск 1 кгс / см2) в зворотному напрямку руху роботи насоса.

Пам’ятайте, каустична сода викликає опіки і роз’їдає живі тканини. Тому працювати потрібно на вулиці в рукавичках і респіраторі.

В результаті хімічної реакції з труб радіатора може з’явитися біла піна. Якщо це сталося – не лякайтеся, це нормальне явище.

Читайте також

Купити антифріз за якістю продукції
Вибираємо антифріз для автомобіля
Кондиціонер перестає охолоджувати

Як завжи чекаємо ваші коментарі та інформацію яка допоможе користувачам сайту.