Зимові шиповані шини, правила експлуатації шин 1 комментарий


​​​​Зимові шиповані шини- пора «перевзуватися».

​​Зимові шиповані шини – коли переходити на зимовий період, та що потрібно знати, якщо на дисках вашої машини встановлені зимові шини та й ще, шиповані? Про це докладно поговорими в статті. Почнемо з того, що нові шини, обладнані шипами, повинні пройти обкатку. Важливо знати кілька правил установки шипів і експлуатації ошипованних покришок і уникати поширених помилок. Так, компанія Nokian вважає, що ідеальна технологія шипования – установка шипа в ще теплу шину. Ось чому варто віддавати перевагу покришкам, що виходять шипованими вже з заводу. Кращі результати дає застосування повністю металевого шипа, сталевого зі вставкою тугоплавких сплавів. «Плаваючий» шип, або металопластикова конструкція – речі більш ніж спірні. Жорстку фіксацію шипа плаваюча конструкція не гарантує. Так саме, як матеріали з різним коефіцієнтом тертя і теплового розширення не можуть забезпечити міцність шипа.

У процесі коли колеса крутяться, шипи займають певне положення в шині. Тобто шипи приробляются, і розташовуються вже не строго перпендикулярно по відношенню до поверхні шини, а трохи під непомітним оку кутом, який спрямований у протилежний бік колеса.
​​Зимові шиповані шини

​​Зимові шиповані шини потребують “обкатки”.

Для того щоб шипи прийняли стійке положення, потрібно проїхати кілька сотень кілометрів. Поставивши ошиповані покришки, не варто перші 500 км «видавлювати» з машини максимальну швидкість. Необхідно «прикатать» шипи на швидкості близько 60-80 км/ч., інші називають іншу цифру – 1000км. Загалом, чим більше, тим краще.

Щоб не сперечатися, зупинимося на тому, що ця відстань повинна бути не менше 500 км. Зрозуміло, 500 кілометрів за один раз проїхати складно, для цього потрібен час. Тому, перевзутися і обкатати ​​зимові шиповані шини в режимі спокійної їзди необхідно ще до настання серйозних заморозків, щоб виключити пробуксовку на ожеледі. Причому, під час обкатки шипованих шин потрібно намагатися дотримуватися спокійного стилю їзди. Тобто намагатися не допускати пробуксування коліс під час розгонів і гальмувань. Інакше є ризик втрати декілька шипів ще в процесі «обкатки». Не слід також захоплюватися високими швидкостями на поворотах.

​​Зимові шиповані шини які вже були в експлуатації.

Коли ви ставите на свою машину колеса з шипами які вже були в експлуатації, наприклад, в минулому сезоні, або купили б/в “бувша у використанні” гуму з шипами, то встановлювати такі шини потрібно по напрямку обертання колеса так, як вони вже котилися в минулому. В іншому випадку, якщо поставите колесо або переобуете шину навпаки, шипи розхитаються, і почнуть випадати зі своїх гнізд. Не всі звичайно, дещо залишиться. Але працювати належним чином такі шини вже не будуть. Якщо міняєте колеса цілком, з дисками, тоді простіше – досить визначити, як вони оберталися.

Визначити напрямок обертання колеса не складно. Якщо малюнок протектора спрямований (на таких шинах напрям позначається стрілкою), то помилитися важко, але можна, через неуважність. Якщо протектор шини не спрямований (наприклад, «шашки» – таке колесо можна поставити і так і назад), то уважно дивіться на шипи. Зверніть увагу, як вони зношені. Кут їх нахилу помітити майже неможливо, а ось робоча частина шипів, тобто самі кінці, можуть це підказати – їх понад зношена частина буде з того боку, куди колесо котилося.


Зимові шиповані шини, що потрібно знати про експлуатацію в зимовий період?

​​Зимові шиповані шини починають «працювати» тільки після того, як гума «розімнеться» і прогріється. Для цього після довгої, наприклад, нічної стоянки, потрібно проїхати пару-трійку кілометрів, щоб застигла гума розігрілася. І чим холодніше, або сильніше мороз, тим більше часу буде потрібно, щоб розім’яти гуму. Тоді колеса і котитися будуть м’якше, і чіплятися за поверхню дороги будуть краще. Цю особливість необхідно обов’язково враховувати, особливо тим, хто вранці поспішає на автомобілі на роботу.

Потрібно сказати, що управління автомобілем на шипах має свої особливості. Швидкість автомобіля, при цьому, та й взагалі, в будь-якому випадку, повинна відповідати дорожній обстановці. Рушати з місця на шипах, особливо на підйомах дороги, найкраще «внатяг», щоб провідні колеса не буксували, в іншому випадку шипи будуть прорізати крижану кірку на асфальті, і ефективність їх різко знизиться.

Під час руху по асфальту шипи вдавлюються в гуму і, тим самим, зменшують силу зчеплення коліс з дорогою. На невеликих швидкостях це майже не відчувається, навпаки, на чистому асфальті, нехай навіть ще й мокрому, створюється враження, що шиповані колеса набагато краще чіпляються за дорогу, ніж без шипів. Так відбувається за рахунок того, що робоча частина шипів встигає зачепитися за нерівності дорожнього полотна. Зі збільшенням швидкості, зачеплення кілька погіршується. Не так, щоб сильно, але, для порівняння, коефіцієнт зчеплення на чистому асфальті у шипованних шин на швидкості 90 км / год, на 10-15% нижче, ніж у таких же, але без шипів.

Що стосується весняної переобувки автомобіля.

Назвати дату або час переходу на літню гуму досить складно. Це залежить і від регіону експлуатації автомобіля, і від погодних умов, і від того, як часто і в який час доби зазвичай використовується автомобіль. Починати готуватися до весняної заміні шини можна, коли середньодобова температура підніметься до 5-7 градусів тепла. Вранці, зазвичай, ще бувають невеликі заморозки, але вдень теплішає – льодові освіти зникають і дорога стає мокрою.

Якщо ви віддаєте перевагу їздити вдень, коли все вже розтане, можна перевзутися раніше, не чекаючи стабільного потепління, до того ж черга на шиномонтаж ще невелика. Якщо ж ви практикуєте далекі поїздки, або дуже рано виїжджаєте на дорогу, то з весняною заміною шин краще почекати – ніколи не знаєш, який сюрприз може піднести погода.

Але в будь-якому випадку варто звернути увагу, що з закінченням зими і танення снігу наші дороги рясніють безліччю нових ям, досить гострих відколів асфальту, особливо на стиках неякісної кладки дорожнього полотна. Найчастіше вони заповнені талої або дощовою водою. Такі весняні «сюрпризи» згубні для будь гуми – і літньої і зимової. Тому до весняних дорогах – особлива увага.

А взагалі навесні, під час перевзування з «зими» на «літо», рекомендується помітити гуму з шипами так, як колеса стояли на машині, наприклад ліве переднє, ліве заднє, праве переднє, праве заднє. І на майбутній сезон потрібно буде встановити їх так, як вони стояли в цьому сезоні. При правильній експлуатації зимові шиповані шини будуть служити довго.

 Чи ​​ скорочують ​​зимові шиповані шини гальмівний шлях?

Довжина гальмівного шляху залежить від багатьох чинників – як дорожніх, так і технічних. Від стану дороги – утрамбований сніг, чистий лід, сухий на вид асфальт, мокра снігова каша або щось ще – можна навести багато прикладів. Технічні фактори – чи є на автомобілі АБС, в якому стані гальмівна система, швидкість в цей момент, манера гальмування, тобто тут вже підключається людський фактор. У різних поєднаннях цих факторів, гальмівний шлях буде різний, тому, щоб не плутатися, потрібно собі раз і назавжди усвідомити – наявність шипів на гумі НЕ робить гальмівний шлях коротший. Більш того, в деяких випадках, наприклад, робота АБС на слизькій дорозі, гальмівний шлях навіть збільшується.

Що стосується уповільнення і зупинки автомобіля, що їде на шипах, гальмувати на зимовій слизькій дорозі слід дуже плавно, не допускаючи прослизання коліс. Краще для цих цілей використовувати переривчасте гальмування. Це стосується будь-яких шин, хоч з шипами, хоч без шипів, інакше ні шипи, ні самі хороші шини не врятують від неприємностей.

Слід забути про агресивне керування своїм авто. Десь, різкий старт, грубе гальмування, різке перестроювання, різкий поворот на швидкості і багато іншого, де рух автомобіля супроводжується ривками, нехай навіть і незначними. Влітку подібні «номери», м’яко кажучи, проходять безневинно, і така манера їзди входить у звичку. З настанням холодів, особливо з несподіваною появою льодоутворення на дорозі, багато хто так і продовжують їздити, за звичкою.

Який звідси можна зробити висновок? А висновок дуже простий – немає ніякої «зимової» або «літньої» їзди. Правильна їзда тільки одна – «зимова» – плавна, спокійна, розмірена. І взимку, і влітку. Є, звичайно, відмінності, але це вже тонкощі.