Check Engine – що робити, якщо він загорівся

Горить Check Engine в машині, що могло трапитис і що робити Як скинути палаючий «Check» самостійно

Відомо, що сучасні автомобілі далеко пішли від своїх попередників не тільки в області дизайну і комфорту, але і по відношенню до електроніки. Останній фактор навряд чи можна вважати перевагою щодо надійності, проте факт є факт, і сучасному автолюбителю доводиться з цим миритися.

Втім, інжекторна система в силових агрегатах, що прийшла на заміну карбюратора, має і істотна зручність – систему самодіагностики, завдяки якій можна дізнатися про виникнення неполадок в роботі двигуна. На більшості автомобілів даної системи це характеризується включенням індикатора Check Engine на панелі приладів.

Про те, що являє собою дана система і від чого загоряється індикатор, ми і поговоримо в даній публікації.

Check Engine

Перевірте двигун

Індикатор з написом Check Engine, що в перекладі з англійської означає «Перевірте двигун», призначений для сигналізації про можливу несправність в силовому агрегаті автомобіля.
Він виводиться в разі, якщо електронний блок керування двигуном (ЕБУ) зафіксував помилку в роботі одного з вузлів і агрегатів. Для того, щоб краще зрозуміти, як це відбувається, слід коротко зупинитися на роботі всієї системи самостійного діагностування сучасних автомобілів.

Отже, система самодіагностики авто включає в себе наступні компоненти:

Електронні датчики найважливіших елементів системи упорскування палива і випускної системи. Блок керування запалюванням, що обробляє інформацію від датчиків і регулює подачу палива згідно з отриманими даними.

Аварійну систему індикації, яка сповіщає водія про можливі проблеми в роботі тих чи інших вузлів, зафіксованих датчиками (саме вона, власне кажучи, і запалює «Check» на панелі приладів).

Таким чином, «Check» що загорівся може означати, по ідеї, будь-яку проблему або вихід з ладу датчиків. Власне кажучи, власники автомобілів які не мають бортового комп’ютера стикаються саме з такою ситуацією – автомобіль за допомогою індикатора інформує свого власника про неполадку, проте дізнатися, наскільки вона серйозна, не представляється можливим без підключення діагностичного сканера.

Такий сканер дозволяє отримати доступ до пам’яті електронного блоку управління і показати код неполадки, згідно з яким можна з високою точністю встановити причину несправності. Треба сказати, що багато автомобілів з бортовим комп’ютером також мають у своєму розпорядженні цю можливість, що, безумовно, набагато зручніше.
Діагностика, яка проводиться самостійно є досить поверхневої. Так як в польових умовах немає доступу до спеціалізованих вимірювально-діагностичних приладів. Однак, подібна діагностика буде корисною в дорозі, де немає центрів ТО, вона допоможе зорієнтуватися в ситуації і прийняти правильне рішення.


Отже, загорівся індикатор “Check Engine”, що ж могло трапитися?

Несправність датчика положення колінчастого валу.

Check EngineТрапляється вкрай рідко. При поломці цього датчика поїздка відміняється на 100%. Більш того, ви вже не зможете доїхати до СТО. Знаходиться на корпусі масляного насоса, і розташовується поруч з вершинами зубців, на шківі колінчастого вала. Відстань від зубців до датчика складає приблизно 1 міліметр. Імпульс синхронізації, що подається датчиком положення колінчастого вала, використовується контролером для визначення частоти з якою обертається колінчастий вал і його положення, і визначає в який повинні спрацювати форсунки і модуль запалювання.

 

Несправність бензонасоса

Check EngineПоїздка відміняється теж. Причина, погіршення роботи бензонасоса може бути наявність в бензині бруду і води. При цьому виникають вихлопи в впускний системі, провали, знижується потужність двигуна. Якщо бензонасос виходить з ладу зовсім і повністю – двигун глухне без палива і автомобіль зупиняється.

Несправність всіх інших датчиків і агрегатів є не настільки критичними – авто зможе їхати далі, а електронний блок управління перейде в аварійний режим.

 

Відмова датчика, що визначає положення распредвала, без відповідого обладнання, діагностувати цю несправність досить важко.

Check EngineПри подібній несправності двигун працює далеко від робочого режиму, при якому паливо подається попарно – паралельно, форсунки впорскують паливо при кожному оберті колінчастого вала, тобто в 2 рази частіше ніж потрібно. Однак незважаючи на це, почути подібне неможливо. Вихлоп стає бруднішим, але знову ж таки настільки, що визначити це можна лише за допомогою приладів. Однією з ознак, які допомагають визначити цю несправність є велика витрата палива. Іншою ознакою є збої системи самодіагностування. Ніякими додатковими наслідками для двигуна поломка цього датчика не закінчиться.

 

Якщо авто втратив в динаміці при роботі двигуна на максимальній потужності і при високих обертах, а також, якщо для того, щоб запустити двигун, вам доводиться частіше працювати педаллю газу, то, швидше за все, є несправність в датчику масової витрати повітря.

Check Engine Через відмову датчика, електронна система управління включає запалювання пізніше на 10-12 градусів. При розгоні реакція автомобіля на натиснення педалі газу може навіть стати краще. Збільшиться витрата палива і стане брудніше вихлоп. Не особливо «налягаючи» на газ Ви спокійно дістанитесь до СТО, проїхавши сотні кілометрів.

 

Несправність датчика положення дросельної заслінки

Check EngineОзнаки цієї неполадки помітити просто. Втрачається потужність, з’являються ривки машини під час руху і провали під час розгону. Виникає нестійкість роботи двигуна в режимі холостих обертів, немає можливості гальмувати двигуном. Мотор починається поводитися зовсім по-іншому, при цьому може навіть і не спалахнути “Check Engine”. Електронний блок керування двигуном може визначити наявність розриву ланцюга, або короткого замикання в датчику, або живлення його ланцюга. Довго їздити на машині з подібною несправністю не рекомендується. Це не тільки незручно, але може бути навіть небезпечно. Електронний блок управління буде отримувати від датчиків недостовірну інформацію, при значних навантаженнях система управління буде вважати, що машина їде в нормальному режимі, використовуючи економічну суміш. Їзда де двигун працює на високих оборотах, з подібною несправністю, призведе до перегріву двигуна, і, можливо, детонації. Дістатися до власного гаража або станції техобслуговування в разі подібної неполадки можливо, потрібно лише їхати не навантажуючи двигун.

Поломка регулятора додаткового повітря

Check Engine Виникає нестабільність холостого ходу, і деякі труднощі запуску двигуна, при відпущеної педаллі газу. Даний регулятор є нерозбірним, і тому, якщо не дала результатів чистка та промивка дросельної заслінки і каналу холостого ходу, то регулятор необхідно буде замінити на новий.

 

 

 

 

Проблема датчика, що вимірює температуру охолоджуючої рідини

Check Engine Електронна система управління встановлює температуру двигуна яка придатна для запуску двигуна на значення в 0 градусів Цельсія і на регулятор додаткового повітря надходить відповідна команда. У разі несправності датчика температури, пропорції повітря і палива в суміші будуть далекі від оптимальних, що ускладніть запуск двигуна в умовах низьких температур. Якщо двигун все ж вдасться запустити, після двох хвилин, електронний блок управління вирішить, що температура охолоджуючої рідини піднялася до 80 градусів. З цієї причини, «грати педаллю газу» доведеться не тільки при запуску, але і при прогріванні двигуна. З цієї ж несправністю проблеми будуть і в жарку погоду, при нагріванні двигуна до температури, значення якої близько до максимально допустимого, блок управління буде припускати, що температура тосолу має нормальне значення, і не чинитиме заходів щодо коригування кута випередження запалювання. Відбудеться втрата потужності і виникне детонація двигуна.

Датчик детонації

Check EngineПриходить в несправний стан досить рідко, швидше за все шось трапилось з ланцюгом живлення, якщо при оборотах двигуна яке перевищує «3000» загоряється «Check Engine». Підвищиться чутливість двигуна до того, наскільки якісне паливо в нього заливають, якщо паливо виявиться неякісним, виникне «стук пальців».

 

 

 

Котушка запалювання

Check EngineВиходить з ладу досить часто, симптомами є виникаючі провали потужності, зниження загальної потужності двигуна, нестійкість в режимі холостого ходу, провали під час розгону, і навіть відключення двох циліндрів. Якщо відстань до станції техобслуговування становить кілька кілометрів, і є можливість до неї дістатися, то вимкніть відповідні форсунки, інакше бензин, впорскується форсунками в неробочі циліндри, і масло буде змиватися з цих циліндрів, після чого воно буде слідувати в картер.

Що робити, якщо горить Check Engine несправності двигуна, як скинути палаючий «Check» самостійно

В разі, якщо загорівся «Check Engine», слід, в першу чергу, визначити серйозність поломки, для цього необхідно:

Поспостерігати за «поведінкою» автомобіля і визначити, чи впливає несправність на роботу силового агрегату. Зокрема, звернути увагу на стабільність його роботи на холостих обертах, тягу і т.д. Тобто зрозуміти, чи змінилася робота мотора з моменту появи сигналу. Якщо автомобіль оснащений бортовим комп’ютером, переглянути код помилки, після чого співвіднести його з картою кодів, яку можна знайти в літературі по ремонту вашого автомобіля або в мережі Інтернет. Даний спосіб, власне кажучи дозволить визначити неполадку з високим ступенем точності.

У разі, якщо бортового комп’ютера в автомобілі немає, можна спробувати скинути палаючий «Check» самостійно. Адже нерідко причиною його появи може послужити збій в роботі програмного забезпечення або електрики. Для цього відкрийте капот і від’єднайте клему акумуляторної батареї на 10 хвилин, повністю знеструмивши автомобіль. Є ймовірність, що при повторному приєднанні клеми і запуску двигуна список тимчасових помилок в ЕБУ обнулиться і тривожний сигнал зникне.

У разі, якщо збої в роботі мотора присутні, а сам «Check Engine» і далі горить після відключення живлення, має сенс провести діагностику мотора за допомогою зовнішнього сканера в умовах сервісу. Майстри «знімуть» показники ЕБУ і зможуть визначити код помилки.

Дану процедуру можна виконати і самостійно. Але для її здійснення вам буде потрібно сервісний сканер або спеціальний шнур для підключення ПК до сервісного роз’єму автомобіля, а також спеціалізоване програмне забезпечення. Оскільки цей варіант досить дорогий, подібна покупка виправдана лише в тому випадку, якщо ви плануєте займатися діагностикою професійно. Купівля подібного оснащення для особистих потреб навряд чи виявиться економічно виправданою.

Варто розповісти і ще про одну особливість. Справа в тому, що сигналізатор Check Engine не завжди може горіти постійно. Нерідкі випадки, коли автовласник зауважує, що на панелі приладів загорівся «Check» і погас, подібні «плаваючі» несправності часто свідчать про низьку якість палива, якщо ви помічаєте подібні «симптоми», має сенс змінити АЗС і поспостерігати за подальшим «поведінкою» індикатора – ймовірно, індікатор перестане загорятися.

Поява значка несправності двигуна на ряді моделей автомобілів відбувається і за деякими, характерним саме для авто даної марки, причин. Зокрема, відомо, що Check Engine загорявся на автомобілях Chevrolet Lanos (Zaz Chance) практично відразу після на пробігу в 10-15 тисяч кілометрів. Це не було пов’язанно з будь-якими технічними несправностями і усувалося перепрошивкой блоку управління двигуном. Фактично, мова йшла про заводський недолік в програмному забезпеченні. Висновки Як бачимо, поява значка Check Engine не завжди показує про небезпечну поломку.

Проте, заводські інструкції автовиробників при спрацьовуванні сигналізатора всеж рекомендують проведення якомога більше оперативної діагностики і забороняють експлуатацію автомобільного засоба до виявлення причини поломки. На практиці до цих порад дійсно слід прислухатися, і пов’язано це з тим, що сигналізатор може інформувати як про дуже просту неполадку, яка не впливає на безпеку руху, так і про серйозні механічних поломки, при яких подальше використання авто неможливо. З цієї причини ми рекомендуємо відразу після того, як на приладовій панелі загорівся «Check», встановити причину його появи і провести діагностику. Тільки так можна вберегтися від серйозних турбот і оперативно виявити несправність в автомобілі.